Skoči na glavno vsebino

Začetna integracija na slovenskem trgu dela – pridobivanje veščin iskanja zaposlitve za tujce

Na Ljudski univerzi Kranj od 16. septembra 2024 potekajo delavnice za tujce iz tretjih držav, ki jih je napotil Zavod RS za zaposlovanje. Program je namenjen poglobljenemu razumevanju slovenskega trga dela ter razvoju ključnih veščin za uspešno iskanje zaposlitve. Osredotoča se na specifične potrebe udeležencev, ki še nimajo formalnih delovnih izkušenj v Sloveniji. Razdeljen je na dva modula: Začetna integracija s spoznavanjem trga dela v Sloveniji in Pridobivanje veščin iskanja zaposlitve.

Delavnice so prilagojene najbolj ranljivim skupinam brezposelnih tujcev, pri katerih je prepoznano neznanje slovenskega jezika in so prijavljeni v evidenci brezposelnih pri Zavodu RS za zaposlovanje. Izvajajo se s prisotnostjo medkulturnega mediatorja, kar zagotavlja udeležencem boljše razumevanje obravnavanih vsebin. Program je zasnovan modularno in vključuje skupinske ter individualne obravnave, pri čemer traja celoten program 90 ur.

 

Modul 1: Začetna integracija s spoznavanjem trga dela v Sloveniji
Prvi modul se osredotoča na osnove slovenskega delovnega okolja, vrednote in kulturo. Udeleženci se seznanijo s pravicami in obveznostmi delavcev, postopki za pridobitev zaposlitve, različnimi oblikami zaposlitve ter zakonodajo, ki ureja varno delovno okolje. Pomemben del modula predstavlja razlaga administrativnih postopkov, kot so pridobitev delovnega dovoljenja in registracija na Zavodu za zaposlovanje. Poudarek je tudi na priznavanju tujih kvalifikacij, kar je ključnega pomena za vključitev na trg dela. Predstavljeni so deficitarni poklici, ki udeležencem omogočajo dodatne zaposlitvene možnosti v Sloveniji.

Modul 2: Pridobivanje veščin iskanja zaposlitve
Drugi modul je usmerjen v pridobivanje komunikacijskih in socialnih veščin, ki so potrebne za učinkovito iskanje in pridobitev zaposlitve. Udeleženci razvijajo veščine pisanja življenjepisa in motivacijskega pisma, ustvarjanja profesionalne digitalne prisotnosti ter se učijo osnov verbalne in neverbalne komunikacije, ki so bistvene za uspešen razgovor. V programu so vključeni tudi predstavitve in obiski lokalnih podjetij, kjer imajo udeleženci možnost vpogleda v delovno okolje in organizacijsko kulturo podjetij ter navezovanja stikov z delodajalci.

Individualna podpora
Poleg skupinskih delavnic program vključuje tudi individualno svetovanje. Udeleženci prejmejo prilagojeno pomoč pri iskanju zaposlitve glede na svoje cilje in potrebe. Delavnice vključujejo podporo pri vodenju kariere, prepoznavanju kompetenc, oblikovanju kariernih ciljev ter uporabi IKT tehnologije in socialnih omrežij pri iskanju zaposlitve.


Delavnice financira Zavod RS za zaposlovanje iz proračunske postavke PP 7023.

Udeleženci z velikim zanimanjem spremljajo predavanja strokovnjakov in aktivno sodelujejo z vprašanji.

Ostale novice

Vse novice

Ne odlašajte,
vpišite se že danes

Vpis Vpis Vpis